Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jaki pellet wybrać

Jaki pellet wybrać

Pellet jest stosunkowo nowym określeniem. W Polsce i krajach wschodnich określano go mianem granulatu. Nie mamy polskiej normy określającej parametry pelletu, więc w związku z wymaganiami, jakie stosowały elektrownie, pellet to granulat od średnicy 4 mm do 30 mm, powyżej tej średnicy mamy brykiet. To jest jeden podział, następny dotyczy tego, z jakiego surowca, się go wytwarza. Mamy pellet agro, który produkuje się ze słomy, z siana i innych odpadów rolnych. Agropellet wykorzystywany jest w elektrowniach, jak i na podściółkę dla zwierząt, ze względu na dużą wchłanialność. Drugim rodzajem pelletu jest pellet drzewny, który produkuje się z odpadów drzewnych wszelkiego rodzaju. Tu dochodzimy do podziału pelletu drzewnego, a z pomocą przychodzą nam normy europejskie. Mamy normy En i DIN.

author box img

Maciej Mąkowski

Zaktualizowano: 13 kwietnia 2017 13.04.2017 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 5386 Producentów i Dostawców Pelletu blisko Ciebie

Certyfikowany i niecertyfikowany

Mamy pellet certyfikowany i dzielimy go na następujące klasy:

  • Najwyższej jakości pellet klasy A1 - powstaje z pni drzew oraz pozostałości drzewnych, niepoddanych obróbce chemicznej.
  • Pelet klasy A2 - produkowany jest z konarów, gałęzi, kory, a także odpadów drzewnych, niepoddawanych obróbce chemicznej.
  • Najniższa klasa B – powstaje z drewna z lasów, plantacji (np. wierzba energetyczna), drewna pierwotnego, produktów ubocznych i pozostałości z przemysłu drzewnego.
  • Mamy też pellet pozaklasowy, który występuje jako pellet przemysłowy i powstaje z odpadów meblowych i drewnopochodnych (charakteryzuje się specyficznym zapachem lub jego brakiem).

Musimy tu rozróżnić sposób nazewnictwa, co innego oznacza określenie pellet z certyfikatem DIN+ a pellet spełniający normę DIN+. Mogą to być pellety o takich samych właściwościach, aczkolwiek przy pellecie oznaczonym znaczkiem z numerem certyfikacyjnym mamy pewność, że parametry są stałe i kontrolowane przez firmy certyfikujące. Natomiast pellet spełniający nie ma certyfikatu, może odbiegać od normy, co nie oznacza, że nie może być równie dobry, ryzyko przyjmujemy na siebie.

Producent pelletu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 386 Producentów i Dostawców Pelletu najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki pellet do jakiego pieca?

Producenci pieców zalecają pellet certyfikowany, ale co za tym idzie pellet droższy. Mamy na rynku kilkanaście rodzajów pieców na pellet. Jedne będą radziły sobie tylko z dobrym pelletem, a inne spalą nawet przemysłowy. Musimy oprzeć się na doświadczeniach producenta pieca, instalatora, jak i innych użytkowników. Zasada jest prosta: pellet z certyfikatem DIN+ i A1 będzie palił się we wszystkich piecach, natomiast gorszy pellet w zależności od palnika i pieca nie zawsze będzie się spisywał. Gdy taka sytuacja zaistnieje, może to podowodować spieki, zatykać paleniska i wyłączać piec, dlatego ryzyko, jakie podejmujemy, stosując gorsze paliwo, zawsze jest nasze.

Dlaczego pellet, a nie węgiel?

Coraz więcej użytkowników pieców z podajnikiem na groszek i ekogroszek przechodzi na pellet. Spowodowane jest to tym, że piece dają sobie radę z pelletami każdej jakości, a po spaleniu pozostaje bardzo mała ilość popiołu 0,5-2%. Taka ilość popiołu powoduje, że do popielnika zaglądamy raz na dwa trzy tygodnie i nasza praca polega tylko na uzupełnianiu paliwa. Popiół jest ekologiczny i możemy używać go do nawożenia ogrodu.

Najistotniejszym argumentem, która przemawia za pelletem kosztem węgla, jest fakt, że piec pelletowy lub opalany pelletem wytrzymuje nawet 25 lat. Mimo jego wyższej ceny i wyższej ceny pelletu rachunek ekonomiczny wychodzi na plus, a co najmniej na zero z plusem za czystość i ekologię.

Dodano: 28 kwietnia 2017 Zaktualizowano: 13 kwietnia 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco